Priporočamo:

Uporaba potrjenih vezanih knjig računov obvezna od 31. 1. 2015 dalje

V skladu 6. členom ZDavP-2H (nov 31.a člen ZDavP-2) bodo morali vsi zavezanci, ki na podlagi davčnih (in drugih) predpisov vodijo poslovne knjige in evidence ter izdajajo račune pri gotovinskem poslovanju brez uporabe ustreznega računalniškega programa oziroma elektronske naprave (z revizijsko sledjo o izdanih računih) uporabljati račune iz posebne vezane knjige računov, ki jih bodo pridobili v prosti prodaji, pred njihovo uporabo pa jih bo potrdil davčni organ. Vezane knjige računov bodo morali zavezanci uporabljati od 31. 1. 2015 dalje.

Ministrstvo za finance je v javno obravnavo posredovalo predlog Pravilnika o vsebini, obliki in načinu potrjevanja vezane knjige računov, ki ga je potrebno pripraviti zaradi spremembe Zakona o davčnem postopku. Predlog pravilnika je objavljen  tukaj.

Vezana knjiga računov bo vsebovala več obrazcev računov. Vsaka vezana knjiga bo imela svojo serijsko številko, ki bo odtisnjena na vsakem obrazcu v knjižnem bloku. Zavezanec bo moral vezano knjigo računov pred prvo izdajo računa potrditi pri davčnem organu. Davčni organ bo vodil evidenco o izdanih vezanih knjigah računov po posameznem izdajatelju in evidenco o potrjenih vezanih knjigah računov po posameznem zavezancu.

Vezano knjigo računov bo moral za izdajo računov pri gotovinskem poslovanju uporabiti tudi vsak zavezanec za davek, ko izdaja računov z uporabo računalniških programov oziroma elektronske naprave ne bo mogoča zaradi okvare računalniškega programa ali elektronske naprave oziroma zaradi izpada električne energije.

Izdajatelji oziroma založniki vezanih knjig računov bodo morali pred izdajo (izdelavo) vezanih knjig računov od davčnega organa pridobiti identifikacijsko oznako izdajatelja, ki bo sestavni del serijske številke. Prav tako bodo morali izdajatelji oziroma založniki pred izdajo nove serije vezanih knjig računov davčnemu organu posredovati podatke o serijskih številkah vezanih knjig, ki jih nameravajo izdati.

Podrobneje bo vsebina, oblika in način potrjevanja vezanih knjig računov določena s pravilnikom. Pravilnik bo izdan najkasneje do 15.1.2015.

Namen te določbe je zagotoviti večjo sledljivost pri izdanih računih brez uporabe računalniškega programa oziroma elektronske naprave pri gotovinskem poslovanju.

Za kršitve obveznosti v zvezi z izdajo računov pri gotovinskem poslovanju so določene tudi globe (21. člen novele ZDavP-2H).

Zavezanci lahko obstoječe (nepotrjene) obrazce paragonskih blokov uporabljajo še do vključno 30. 1. 2015.

Ne spreglejte

Kontakt

e-Mail novice

Naročam e-mail sporočila s koristnimi vsebinami podjetja Saldo plus d.o.o.

Vprašaj strokovnjaka

  • Ali ukrepi izvajanja promocije zdravja na delovnem mestu predstavljajo davčno priznan odhodek po ZDDPO-2? Davčna obravnava odhodkov za promocijo zdravja je odvisna od presoje vsebine odhodkov v vsakem posameznem primeru. Pod pogojem, da so ukrepi promocije zdravja vključeni v izjavo o varnosti z oceno tveganja, se odhodki, nastali na tej osnovi, lahko obravnavajo kot davčno priznani odhodki ob upoštevanju omejitev iz 29. člena v povezavi z 12. členom ZDDPO-2. Odhodki delodajalca iz naslova izvajanja promocije zdravja, ki ne upoštevajo zgoraj navedenih omejitev, se ne štejejo za davčno priznane odhodke, razen v primeru stroškov za zagotavljanje bonitet in drugih izplačil v zvezi z zaposlitvijo, če so obdavčeni z dohodnino.
Arhiv >

Postavi vprašanje

Izjava stranke

  • "Naše dosedanje izkušnje z računovodskim servisom Saldoplus d.o.o. so odlične. Gospe so prijazne, strokovne in ažurne, predvsem pa vedno pripravljene pomagati in rešiti še tako zapleten problem. So odličen tim, kar tudi stranke takoj opazimo. Kar tako naprej."



    Vlasta Sagadin, Območni odbor SVIZ Kranj Arhiv >